Alpejski klimat w Polsce, czyli wizyta w Zieleńcu

Pragnąc aktywnie wypocząć w górach dobrze jest udać się nie tylko w Tatry, ale również warto zawitać w Sudety. Dokładniej rzecz ujmując godny polecenia jest Zieleniec. Jest to dzielnica Dusznik-Zdroju i do tego jeden z wiodących kurortów narciarskich zlokalizowanych w Kotlinie Kłodzkiej. Z racji swojego położenia na wysokości 950 m.n.p.m. Przez przeszło 150 dni w roku posiada śnieg zalegający na stokach. To chyba wystarczający magnes dla sympatyków białego szaleństwa, lecz na tym wcale nie kończą się walory tego kurortu.

Dobrze wiedzieć, iż rezerwując sobie noclegi w Zieleńcu (meteor-turystyka.pl – portal z rezerwacjami), możemy poczuć się jak w Alpach! Dzieje się tak za sprawą unikalnego mikroklimatu, który jest bardzo zbliżony do alpejskiego. Skutkiem tego Zieleniec jest nieprzeciętnym obszarem w skali naszego kraju, gdyż nigdzie indziej nie można spotkać tego rodzaju układu mas ciśnienia powietrza. Wspomniany mikroklimat przyczynia się chociażby do zintensyfikowanej produkcji czerwonych krwinek i tym samym każda osoba odwiedzająca tą osadę zyskuje poprawę swojego samopoczucia. W zasadzie trudno się temu dziwić, bo mając takie warunki do uprawiania sportów zimowych u każdego notuje się zachwyt i uwielbienie.

Trzeba wiedzieć, że zjeżdżają się tutaj nie tylko narciarze, lecz również i miłośnicy jazdy na desce snowboardowej. Stoki goszczą również zawody psich zaprzęgów. W lecie natomiast rozgrywane są tutaj górskie maratony dla kolarzy. Do przyjazdów zachęca też prężnie rozwijająca się baza noclegowa. Może ona stanowić punkt zaczepienia nie tylko zwolenników sportów zimowych, ale też do odwiedzin tego terenu bądź też wypadów na czeską stronę. W Dusznikach warto odwiedzić wciąż aktywną, najstarszą w regionie papiernię, kościół św. Piotra i Pawła, z XVII w., z wyjątkową amboną w kształcie wieloryba czy też obejrzeć pokazy kolorowej fontanny.

Nieopodal znajduje się rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem, gdzie mamy niepowtarzalną okazję zapoznać się z roślinnością charakterystyczną dla tundry. Po czeskiej stronie Gór Orlickich nie zaszkodzi nam zawitać do Masarykovej Chaty. Jest to schronisko górskie, datowane na początek ubiegłego wieku. Znane jest ono z tego, że znajdował się tutaj szkoleniowy obóz dla oddziałów Hitlerjugend. Współcześnie w schronisku znajduje się słynna na całą okolicę restauracja. Wracając do samego Zieleńca, warto tutaj zagościć nie tylko jako sympatyk sportów zimowych, bo tutejsza baza noclegowa zachęca do pozostania w tym zakątku na dłużej i tym samym jest to niepowtarzana okazja do głębszego poznania Polski.

Dodaj komentarz