Historia Gorlic – lampa naftowa, wielka bitwa i losy Łemków

Beskid Niski to jedno z chętniej odwiedzanych miejsc w Małopolsce. Na jego skraju na terenie Beskidu Gorlickiego leży miasto Gorlice – duży ośrodek z ciekawą historią. Takie położenie oraz wielkość samego miasta sprawiają, że stał się on także miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Gorlice docenią zwłaszcza ci, którzy chcą odpocząć na łonie natury, a przy okazji nie chcą rezygnować z zalet dużego miasta. Nie będziemy mieć problemów ze znalezieniem tu chociażby noclegu czy restauracji lub sklepu. Zjemy tu smaczne posiłki nie tylko kuchni polskiej, bo co roku otwierają się kolejne restauracje, bary i jadłodajnie. Bez problemu znajdziemy także miejsce do spania. Baza noclegowa jest dobrze rozwinięta (lista na Meteorze), a przy tym zróżnicowana pod kątem cen oraz lokalizacji. Gorlice oferują turystom noclegi zarówno w hotelach, jak i tańszych obiektach, m.in. ośrodkach wczasowych oraz prywatnych kwaterach.
Małe miasta potrafią zaskoczyć nas swoimi wielkimi atrakcjami, podobnie było w Kłodzku.

Jeśli chcemy dobrze poznać historię Gorlic, to warto się wybrać do Muzeum Regionalnego, znajdującego się w najstarszej miejskiej kamienicy. W zbiorach muzeum znalazło się wiele dokumentów związanych z historią miasta, a także eksponaty połączone z działalnością Ignacego Łukasiewicza. Jest tutaj m.in. prototyp pierwszej na świecie lampy naftowej. Duże wrażenie robi także makieta, która przedstawia bitwę pod Gorlicami, rozegraną w maju 1915 roku. Zbiory muzeum uzupełnia część etnograficzna, z której dowiemy się także czegoś o Łemkach, którzy zamieszkiwali niegdyś licznie te tereny.

Od końca XX wieku działa w Gorlicach także Muzeum Diecezjalne przy cerkwi prawosławnej. Zobaczyć tutaj można m. in. kolekcję starodruków cerkiewnych oraz szat cerkiewnych i obrazów. Tutaj także zobaczymy kilka pamiątek po kulturze łemkowskiej, pochodzących z czasów międzywojennych.

Inne muzeum, gdzie powinniśmy się wybrać, mieści się w Dworze Karwacjanów, czyli rodowej siedzibie założycieli miasta. Jest to budowla praktycznie w całości odbudowana na podstawie dawnych fotografii. We wnętrzach mieści się siedziba Muzeum Dworu Karwacjanów i Gładyszów, a towarzyszy mu kawiarnia oraz pokoje gościnne. Jeśli pogoda dopisuje, to możemy odwiedzić Skansen Przemysłu Naftowego lub po prostu ruszyć na górski szlak i samemu poszukać miejsc związanych z wielką bitwą lub pamiątek po kulturze łemkowskiej.

Jedna odpowiedź do “Historia Gorlic – lampa naftowa, wielka bitwa i losy Łemków”

  1. Ja odwiedziłam Gorlice i skorzystałam z noclegu tam jak pisałam pracę magisterską o Łemkach – do dzisiaj bardzo miło wspominam to miasto i jego mieszkańców

Dodaj komentarz