Kłodzko – małe miasto z wielkimi atrakcjami

Kłodzko to małe miasteczko, które zachwyca swoim urokiem. Znajdziemy tu piękne panoramy, stare kamieniczki, ogromną twierdzę i podziemne tunele, a także most przypominający mniejszą wersję tego w Pradze.

To urokliwie miasteczko w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, u podnóża Gór Bardzkich, to świetne miejsce na kilkudniowy wypad lub na dłuższy urlop, kiedy zwiedzić planujemy całą okolicę. Jest tu pięknie o każdej porze roku. W lecie trafić możemy na Dni Twierdzy – wielką rekonstrukcję historyczną, czy też różne imprezy plenerowe – jak kino letnie na Wyspie Piasek, oddzielonej kanałem od głównej części miasta. To do niej właśnie prowadzi XIV-wieczny Most św. Jana, ozdobiony kamiennymi rzeźbami.

Na starówce rozciągającej się w rzecznej dolinie, znajdziemy jedno z najciekawszych miejsc – Podziemną Trasę Turystyczną. Prowadzi ona na odcinku około 600 m przez labirynt połączonych piwnic pod kamienicami, pokazując dawne życie mieszkańców. Kiedy skończymy przejście, wyjdziemy na powierzchnię tuż przy Górze Fortecznej. To tutaj wznosi się twierdza złożona z kilku bastionów i dziedzińców oraz licznych podziemnych korytarzy. Jedynie niewielka jej część dostępna jest dla zwiedzających, ale i tak robi ona wystarczające wrażenie. Przewodnicy ubrani w mundury z epoki napoleońskiej, opowiedzą nam o francusko-niemieckiej wojnie, jak i o losach fortyfikacji w czasie późniejszych powstań narodowych i wojen światowych, kiedy była głównie więzieniem. Na trasie zwiedzania znajduje się też taras widokowy, z którego zobaczymy panoramę całego Kłodzka.

Jeżeli mamy możliwość zatrzymać się dłużej to z całą pewnością warto przyjechać tu w letnim sezonie, kiedy skorzystać można w weekendy z nocnego zwiedzania twierdzy. Blask pochodni i odgrywane na żywo sceny tworzą niepowtarzalną atmosferę. Za dnia natomiast, warto zgubić się wśród uliczek i podziwiać piękne kamienice, znaleźć miejsce, gdzie można wypić kawę i odpocząć, zwiedzić Muzeum Ziemi Kłodzkiej czy piękne zabytkowe kościoły. Oczywiście zimą miejscowość również wygląda jak z bajki. Dodatkowo miłośnicy zimowych sporów powinni zawitać do blisko położonego Zieleńca. Tutaj do woli można szaleć na idealnie przygotowanych stokach narciarskich. Atutem będzie z pewnością nocleg z widokiem na starówkę tego niewielkiego, ale zachwycającego miasteczka. Kłodzko może przyjąć podróżnych o każdej porze roku, znajdziemy tu hotele oraz pokoje gościnne.

2 odpowiedzi do “Kłodzko – małe miasto z wielkimi atrakcjami”

  1. To nocne zwiedzanie twierdzy musi być niesamowite, trzeba koniecznie zamówić nocleg i w końcu wybrać się na taką atrakcję!*

  2. Wycieczka do Kłodzka brzmi super, też bym chciała zwiedzić tę trasę – czy nocleg znajdę bez problemu?

Dodaj komentarz